Wymiana i zagęszczanie gruntu pod fundamenty – co warto wiedzieć?

0
383
roboty ziemne w Bydgoszczy

Wybór odpowiedniej działki pod budowę domu nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Większość osób kieruje się tu atrakcyjną lokalizacją, wielkością, a także ceną. Owszem, czynniki te są istotne, należy jednak pamiętać także o nieco innych kwestiach, związanych z samym gruntem.

Czasem cena ziemi jest niższa, ponieważ nie gwarantuje stabilności  dla postawienia ewentualnego domu. Nie każde podłoże nadaje się pod fundamenty – wtedy konieczne jest przeprowadzenie tzw. zagęszczania gruntu. Wykonanie tego rodzaju prac ziemnych gwarantuje bezpieczne postawienie domu lub innego budynku.

Rodzaje gruntów i ich główny podział

Zagęszczanie gruntu może zostać wykonane na kilka, różnych sposobów. Wybór odpowiedniej metody zależny jest od rodzaju gruntu, który ma zostać poddany temu procesowi. Grunt gruntowi nie jest zatem równy, dlatego warto znać podstawowy podział ziemi przeznaczonych pod budowę. Podział rodzaju gruntu może odbywać się na podstawie jego pochodzenia, jak i również spoistości.

Grunty ze względu na pochodzenie:

– naturalne – powstałe w wyniku długotrwałych procesów geologicznych;

– nasypowe – utworzone przez człowieka. Z reguły są to grunty glinowe lub iłowe, które najciężej jest zagęścić.

Ze względu na spoistość wyróżnia się grunty:

– spoiste – żwiry, piaski, pospółki;

– niespoiste – gliny, pyły, iły, piasek gliniasty – idealne pod budowę, gdy mają odpowiedni poziom plastyczności;

– organiczne – torfy, namuły – nienadające się pod budowę.

Każdy rodzaj gruntu potrzebuje nieco innej metody zagęszczenia. Kontrolę zagęszczania gruntu powinna wykonać wyspecjalizowana firma geotechniczna. Poszczególne metody samego zagęszczania wymagają odpowiedniego sprzętu – zagęszczarki. Warto wiedzieć, że im większa masa całkowita sprzętu, tym większa będzie jego głębokość oddziaływania na grunt. 

Komu zlecić wykonanie zagęszczenia terenu?

Zagęszczanie terenu należy do typowych robót ziemnych, zadanie to należy zatem zlecić firmie, która świadczy usługi z zakresu robót ziemnych oraz usług budowlanych. Roboty ziemne w Bydgoszczy i nie tylko warto zlecić doświadczonym profesjonalistom – jak np. firmie Szczucki. Dzięki pomocy specjalistów nie będziesz musiał martwić się o gruntową przyszłość Twojego domu.

Taka forma pomocy będzie szczególnie przydatna w sytuacji, w której dokonaliśmy błędnej decyzji związanej z zakupem złej jakości gruntu. Na szczęście problem ten można naprawić specjalistycznym sprzętem. Przed przystąpieniem do zagęszczania gruntu koniecznie sprawdź jego jakość ze specjalistą.