Wygodny faktoring tajny – na czym polega? 

0
362
wygodny faktoring tajny

Faktoring cichy, choć nie jest popularną metodą finansowania bieżącej działalności firmy, to wyjątkowo korzystną. Dlatego warto się nią zainteresować. Dzięki tej usłudze możemy pozyskać środki na finansowanie codziennych wydatków, bez jednoczesnego poinformowania kontrahenta o przeniesieniu faktur. Na czym polega wygodny faktoring tajny i kiedy warto z niego skorzystać? 

Faktoring tajny – na czym polega? 

Usługa faktoringu polega na wykupieniu przez faktora nieopłaconych, ale nieprzeterminowanych faktur. Innymi słowy, jeśli nasza działalność związana jest z długim oczekiwaniem na płatności (nawet do 120 dni w przypadku kontrahentów międzynarodowych), to możemy zdecydować się na usługę faktoringu. Firma przejmie nieopłacone faktury i przekaże nam należne za nie pieniądze. W takim przypadku odpowiedzialność wyczekiwania zapłaty zostaje przeniesiona na faktora. To bardzo dobry sposób na zachowanie płynności finansowej w firmie. A jest ona kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania biznesu. Na czym więc polega faktoring tajny? Co jest w nim tajnego? 

W normalnej sytuacji o przeniesieniu faktur poinformowany zostaje kontrahent. Od tego momentu należność za fakturę musi uregulować bezpośrednio z faktorem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku faktoringu cichego. Faktor przekazuje nam pieniądze za fakturę, jednak kontrahent reguluje należność z nami. Następnie my musimy przekazać otrzymane od klienta pieniądze w celu uregulowania przeniesionych faktur. 

Wygodny faktoring tajny – kiedy warto z niego skorzystać? 

Po faktoring cichy najczęściej sięgają przedsiębiorstwa, które potrzebują szybkiego finansowania, ale nie chcą informować o tym kontrahenta, lub go pospieszać. Z tego typu usługi możesz skorzystać także w przypadku, kiedy obawiasz się pogorszenia relacji biznesowych, czy na przykład w braku zgody ze strony kontrahenta. Nie każdy klient chce się zgodzić na przeniesienie faktur do faktora. Jeśli jednak jest to Twoja jedyna możliwość na utrzymanie płynności finansowej, to możesz skorzystać z opcji tajnej. W takiej sytuacji kontrahent nie dowie się o usłudze. 

Warto jednak wiedzieć, że faktoring tajny ma także swoje minusy. Na co uważać? Przede wszystkim w przypadku faktoringu tajnego jesteś pozbawiony pomocy faktora w zakresie pełnej weryfikacji wiarygodności finansowej płatnika. Nie możesz także liczyć na monitorowanie terminowej zapłaty za fakturę. Jeśli jednak jesteś pewien co do wypłacalności kontrahenta, ale nie chcesz angażować go w proces, to faktoring tajny może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.