Umowa leasingu pracowników – co warto o niej wiedzieć?

0
304
leasing pracowników

Potrzebujesz dodatkowego pracownika wyłącznie na określony czas? Leasing pracowników to rozwiązanie stworzone dla Ciebie! Dzięki takiej opcji możesz zaoszczędzić czas i szybko zapewnić firmie solidnego kandydata na wolne stanowisko. Do zatrudnienia konieczne jest oczywiście sporządzenie odpowiedniej umowy. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Bardzo często w firmach pojawia się potrzeba zatrudnienia dodatkowej osoby wyłącznie na sezon albo do wykonania określonego zadania. W takich okolicznościach rekrutacja nie jest łatwa. Rzadko zdarzają się bowiem rzetelne i uczciwe osoby chętne na pracę tymczasową — większość poszukuje stałego zatrudnienia. Wtedy ratunkiem może być leasing pracowników, który doskonale sprawdza się jako sposób zatrudnienia osób z Ukrainy i ze Wschodu. Pochodzący stamtąd kandydaci to bardzo często osoby, na które po prostu można liczyć. Aby zatrudnienie było legalne, niezbędnym etapem jest przygotowanie umowy leasingu pracowniczego.

Czym jest leasing pracowników?

Leasing pracowników to rozwiązanie, na którym może skorzystać zarówno przedsiębiorca, jak i pracownik. Działa to na zasadzie wypożyczenia. Do firmy, w której jest wolne na określony czas stanowisko, trafia pracownik zatrudniony w innym przedsiębiorstwie. Pracodawca, który udostępnia pracownika innej firmie, może w ten sposób uniknąć konieczności zwolnienia go z uwagi na tymczasowy przestój. Przedsiębiorca, który wypożycza pracownika, unika natomiast długiej rekrutacji i może cieszyć się posiadaniem sprawdzonego kandydata.

Jak powinna wyglądać umowa leasingu pracowników?

W przypadku umowy leasingu pracowników jest ona zawierana między leasingodawcą oraz leasingobiorcą. Dokument ma za zadanie określać warunki współpracy: okres, w którym praca ma być wykonywana, rodzaj pracy, charakter stanowiska, a także zakres obowiązków, jakie będzie pełnił pracownik. Przedsiębiorca może jednak uniknąć konieczności sporządzania umowy i dopinania wszelkich formalności wymaganych w przypadku leasingu pracowników. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji pracy.

Pomoc agencji pracy

Decydując się na wsparcie agencji pracy, właściciel firmy może oszczędzić zarówno czas, jak i środki finansowe. To agencja zajmie się bowiem znalezieniem odpowiedniego kandydata oraz przygotowaniem umowy. Jej pomoc jest ogromnym ułatwieniem w przypadku leasingu pracowników z Ukrainy i ze Wschodu. Specjaliści zajmą się bowiem formalnościami niezbędnymi w przypadku zatrudnienia osoby z zagranicy. Oprócz tego zorganizują cudzoziemcowi zakwaterowanie i transport.