Sala weselna jako pomysł na dochodowy biznes

0
382
Sala weselna jako pomysł na dochodowy biznes

Osoby, które mają do zainwestowania większą kwotę pieniędzy często szukają pomysłu na dochodowy i przyszłościowy biznes. Dobrym wyborem może okazać się otwarcie eleganckiej sali bankietowej wraz z hotelem. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że prowadzenie tak dużego biznesu wymaga posiadania odpowiednich predyspozycji.

Sale weselne-czy na tym rynku jest jeszcze miejsce?

Gdy rozejrzymy się po najbliższej okolicy z pewnością dostrzeżemy, że na rynku funkcjonuje wiele sal bankietowych. Pozornie może więc się wydawać, że konkurencja jest duża i taki biznes może się nie powieźć. Jeśli jeśli jednak spojrzymy na to pod kątem bardzo długim terminów rezerwacyjnych, to szybko przekonamy się, że popyt jest ogromny. Warto pamiętać, że sale bankietowe nie służą jedynie do organizacji wesel. Oprócz nich można tam organizować chrzciny, komunie, osiemnastki, jubileusze, stypy, bale sylwestrowe i karnawałowe. Rezerwacji dokonują także zakłady pracy, które organizują firmowe wigilie, szkolenia i konferencje. W dużej sali bankietowej można też urządzać pokazy mody, targi oraz różnego typu warsztaty z publicznością.

Jakie inwestycje trzeba poczynić aby prowadzić salę weselną?

Sala weselna jako biznes z pewnością wymaga bardzo dużych środków na starcie i zwykle konieczne jest zaciąganie kredytów. Trzeba zbudować duży obiekt w wysokim standardzie. Powinny tam być co najmniej dwie sale czyli jedna duża, druga mniejsza na chrzciny i komunie. Oprócz tego potrzebne będzie duże zaplecze gastronomiczne, szatnie, toalety. Wskazane jest by salę bankietową łączyć z elegancką częścią hotelową, która również wymaga inwestycji. Na zewnątrz musi znaleźć się odpowiednia ilość miejsc parkingowych i ładnie zaaranżowane tereny zielone czyli ogródki, place zabaw. Działka pod salę bankietową musi być duża.

Lokalizacja

Wybierając lokalizację na pewno trzeba zbadać istniejącą konkurencję oraz wybrać teren dość gęsto zaludniony. W pobliżu osiedli, gdzie mieszkają osoby młode z pewnością znajdą się chętni do urządzania ślubów i chrzcin. Jednocześnie należy zauważyć, że istnieją dobrze prosperujące sale weselne położone poza miastem, na terenach sąsiadujących z lasem. Taka lokalizacja również ma swoje plusy, z uwagi na to, by podczas głośnych imprez nie przeszkadzać nikomu w sąsiedztwie.

Jakie trudności wiążą się z prowadzeniem sali bankietowej?

Przy tego typu działalności trzeba liczyć się z faktem, że jest to biznes o charakterze sezonowym. W miesiącach ciepłych zwłaszcza w wakacje, oraz przy okazji długich weekendów chętnych na usługi jest wielu i trzeba pracować bardzo dużo. Z kolei zimą zdarzają się tygodnie martwe. Zależy to nie tylko od pogody ale także od czasu liturgicznego w kościele, kiedy to katolicy nie biorą udziału w przyjęciach. Jednocześnie należy być świadomym tego, że wysokie koszty stałe występują przez okrągły rok. Utrzymanie takiego obiektu w idealnym stanie pochłania naprawdę duże środki. Nawet w tygodniach, gdy nie organizuje się przyjęć obiekt musi wyglądać wzorowo bo nieustannie przychodzą przyszli klienci i oglądają sale.

Kwestie pracownicze związane z prowadzeniem sali bankietowej

Sali weselnej nie da się prowadzić w pojedynkę. Organizacja dużym imprez wymaga zatrudniania wielu osób. Są to kucharze, kelnerzy, dostawcy czy pokojówki do obiektu hotelowego. Trzeba więc liczyć się z tym, że będzie to biznes, który prowadzi się z dużą pomocą innych ludzi i trzeba umieć nimi zarządzać.

Jakie warunki powinna spełniać sala weselna, by była popularna?

To czy dana sala bankietowa jest popularna zależy od renomy ją się cieszy. Goście na przyjęciach zwracają dużą uwagę na wystrój stal, dekoracje, sposób podania posiłków, ilość wolnego miejsca i dodatkowe atrakcje dostępne na miejscu. Bardzo ważny będzie także sposób obsługi osób, które zamawiają przyjęcia. W tym biznesie trzeba być elastycznym i kreatywnym, bo wymagania klientów, zwłaszcza par młodych ciągle rosną. Jest to działalność, w której nie ma miejsca na oszczędności, bo wszystko powinno być na najwyższym poziomie.