Praktycznie każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko. Inwestując na giełdzie, kupując akcje lub inne aktywa tworzymy swój własny portfel inwestycyjny. Bardzo ważne jest również to czy inwestujemy samodzielnie czy też decydujemy się na lokatę bankową. Każdy przecież chce zyskać jak najwięcej przy minimalnym ryzyku.
Dywersyfikacja portfela to nic innego jak podział naszego kapitału, który zdecydowaliśmy się zainwestować na części między różne inwestycje. Skutkuje to redukcją ryzyka poszczególnych aktywów a w konsekwencji spadkiem ryzyka całego portfela inwestycyjnego. Inwestując starajmy się przestrzegać trzech podstawowych zasad dywersyfikacji portfela, tak aby w przypadku inwestycji, która zamiast przynosić zysk niestety zaczęła powodować straty, jej wpływ na nasz cały portfel inwestycyjny był jak najmniejszy.
W każdej dziedzinie inwestowania co jakiś czas pojawia się kryzys i naszym zadaniem w tej zasadzie inwestowania jest wybór spółek z wielu branż tak aby w przypadku gdy kryzys dotyka jednego z sektora gospodarki (np. transportu, budownictwa) nie odbiło się to negatywnie na wartości naszego portfela. Często zdarza się tak, że zła kondycja jednej z branż odpowiada dobrej kondycji w innej branży. Jest to bardzo prosta metoda dywersyfikacji portfela nie wymagająca od nas skomplikowanych obliczeń a skutecznie redukująca ryzyko.
Jest to zasada będąca w pewnym stopniu rozszerzeniem branżowej dywersyfikacji portfela. Polega on na inwestowaniu również na rynkach zagranicznych, dzięki czemu nasz portfel jest mniej wrażliwy na kryzysy gospodarcze w różnych krajach. W Internecie można znaleźć sporo spółek i funduszy zagranicznych, które są doskonałą alternatywą dla rodzimego rynku a niejednokrotnie oferujące lepszą stopę zysku.
Tu przede wszystkim chodzi o to co znajduje się w naszym portfelu inwestycyjnym (np. akcje, surowce, pary walutowe, nieruchomości, towary rolne, dzieła sztuki). Dzięki odpowiedniej międzyrynkowej dywersyfikacji portfela możemy osiągać największe korzyści a nasz portfel mniej wrażliwy na ewentualną niekorzystną sytuacje na rynku naszych aktywów. Tutaj bardzo ważna jest wiedza na temat interesujących nas rynków bo bez niej możemy popełniać pomyłki w naszych wyborach. Czasem warto więc zaczerpnąć wiedzy ekspertów lub po prostu powierzyć nasze pieniądze wykwalifikowanym inwestorom tak jak ma to miejsce w Atlantic Global Asset Management i spokojnie oczekiwać na zyski.