Wybór konta firmowego wcale nie musi być trudnym zadaniem. Musimy tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę. Kluczową kwestią jest określenie naszych potrzeb. Konto firmowe pozwala na rozdzielenie finansów firmowych od prywatnych. Z tego rachunku będziemy dokonywać rozliczeń względem Urzędu Skarbowego, czy ZUS-u. Konto firmowe posłuży nam także do rozliczeń z kontrahentami. Dlatego warto otworzyć je od razu przy zakładaniu działalności. Zobacz, jak zaoszczędzić na firmowym rachunku i poznaj ranking kont firmowych.
Jakie zalety ma posiadanie konta firmowego?
Czy konto firmowe jest obowiązkowe? To pytanie zadaje sobie każdy początkujący przedsiębiorca. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W większości przypadków konto firmowe jest obowiązkowe. Wyjątkiem jest natomiast jednoosobowa działalność gospodarcza. W tym przypadku prawo nie rozróżnia konta firmowego od prywatnego. Warto jednak rozważyć tę drugą opcję. Dlaczego?
Rozdzielenie finansów prywatnych od firmowych ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki temu możemy zyskać przejrzysty obraz finansów firmy. Prywatne wydatki nie będą mieszać się z firmowymi. Tym samym możemy lepiej oceniać efektywność prowadzonej działalności. To kluczowa kwestia jeśli zależy nam na uzyskiwaniu jak najlepszych efektów. Decydując się na konto firmowe, zyskujemy kontrolę nad otrzymywanymi przychodami i ponoszonymi kosztami. Co więcej, wszelkie wydatki związane z prowadzeniem rachunku firmowego możemy wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak zaoszczędzić na rachunku firmowym? Zobacz ranking kont firmowych
Przedsiębiorcy stali się bardzo ważną grupą klientów dla banków. Te więc starają się przyciągnąć do siebie jak największą ich liczbę. Oferta rachunków firmowych jest obecnie bardzo szeroka. Nie oznacza to jednak, że wszystkie oferty są równie atrakcyjne. Jak więc wybrać tę najlepszą?
Najprostszym i efektywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z rankingu kont firmowych. Ranking stworzony jest w oparciu o szczegółową analizę ofert. Co ważne, wszystkie najważniejsze czynniki są wypunktowane. Możemy więc sugerować się miejscem oferty w rankingu, a także jej oceną punktową. Tym sposobem możesz w prosty i szybki sposób przeanalizować dużą ilość ofert i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Z całą pewnością na koszty prowadzenia konta firmowego, opłaty związane z przelewami, wypłatami z bankomatów, a także wpłatami gotówki, zarówno do bankomatów, jak i w oddziale bankowym.