Praca dla kogoś kontra posiadanie własnej firmy

0
298
Praca dla kogoś kontra posiadanie własnej firmy

To naturalne pytanie na początku kariery: założyć własną firmę czy pracować dla kogoś? Bycie odpowiedzialnym za wszystko zachęca wiele osób, podobnie jak stałe wynagrodzenie i brak odpowiedzialności za każdą decyzję. Aby podjąć decyzję o rozpoczęciu własnej działalności, trzeba się dokładnie przyjrzeć nie tylko branży, ale także własnym umiejętnościom i charakterystyce psychologicznej.

Odpowiedzialność

Samozatrudnienie sprawia, że zostaje się swoim własnym szefem, ustawia własne godziny, wybiera miejsce pracy. Niektórzy pracownicy uważają to za bardzo atrakcyjne. Dla innych osób jest to ogromnym minusem. Należy być świadomym, że w momencie podjęcia decyzji o założeniu własnej firmy, bierze się na siebie całą odpowiedzialność. Jeśli coś pójdzie nie tak, pieniądze mogą się nie pojawić nawet przez kilka tygodni. Podjęte decyzje mogą być dobre, ale stres związany z siedzeniem na krześle lidera może być większy, niż tego się oczekuje.

Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest dyscyplina osobista. Aby odnieść sukces jako niezależny właściciel firmy, trzeba wyznaczyć własne cele, terminy i harmonogramy. Niektórzy ludzie rozwijają się, gdy odpowiadają tylko przed samym sobą. Inni uważają, że samodyscyplina jest zbyt trudna. Zbudowanie potężnej firmy wymaga poświęcenia dużo czasu i energii, a nawet podjęcia pewnego ryzyka. Pomysł, by pewnego dnia zarządzać imperium lub sprzedać swój startup za ogromną sumę pieniędzy, na ogół nie wystarczy, aby przetrwać całą tę pracę.

Kwestia pieniędzy

Ważna jest pasja, ale też pieniądze. Praca lub kariera, które nie opłacają rachunków, nie są trwałe. Osoba pracująca na własny rachunek zwykle zarabia więcej na godzinę niż pracownicy wykonujący pracę w korporacji. Wielu pracowników może jednak liczyć na stałe godziny pracy. Jeśli jest się samozatrudnionym, istnieje możliwość, że w ciągu tygodnia nie będziesz mieć wystarczającej liczby godzin na opłacenie rachunków.

Istnieją inne różnice finansowe między pracownikami a osobami samozatrudnionymi. Pracownicy mogą uzyskać ubezpieczenie zdrowotne i płatny urlop. Niezależny wykonawca opłaca własne ubezpieczenie i czas wolny. Kiedy jest się osobą samozatrudnioną, płaci się część podatku na ubezpieczenie społeczne.

Koszty uruchomienia firmy nie stanowią problemu dla pracowników. Jeśli zakłada się własną firmę, trzeba zapłacić za cały sprzęt, powierzchnię biurową, usługi projektowania stron internetowych. Większość wydatków można jednak odliczyć od dochodu firmy. Natomiast jeśli pracuje się w domu, można odpisać koszty domowego biura.