Osiedla z niezwykłą historią w Warszawie

0
978

Przymierzasz się do zakupu mieszkania w Warszawie? Mimo że ofert jest sporo, to na rynek rzadko trafiają okazje zakupu lokali na osiedlach o długiej i interesującej historii. Jeżeli szukasz wyjątkowego M, poznaj kilka wyjątkowych osiedli.

Przedwojenne Szare Domy na Mokotowie

Szare Domy to przykład modernizmu funkcjonalnego. Osiedle tworzy 5 budynków. Za przygotowanie projektu odpowiedzialny był Jan Stefanowicz. Poszczególne budynki nie zostały wybudowane w tym samym czasie – realizacja przebiegała w dwóch etapach. Według pierwotnego założenia do dyspozycji mieszkańców miały zostać oddane wewnętrzne dziedzińce.

Każdy z budynków został zaprojektowany zgodnie z zasadami modernizmu. W rezultacie mają one proste bryły i przemyślane układy, dzięki czemu również współcześni mieszkańcy czują się w nich komfortowo. Uwagę zwracają m.in. duże okna – wszystkie mieszkania miały być dobrze doświetlone.

Ciekawostka: Nazwa „Szare Domy” wiąże się ściśle z kolorem materiału użytego do wykończenia elewacji – to cegła cementowa w odcieniu szarości, którą budynki są wyłożone do dnia dzisiejszego.

Kolonia Profesorska na Śródmieściu

To kolejne niezwykłe osiedle na mapie Warszawy. Nazwa nie jest przypadkowa – inwestycja została zaprojektowana przez profesorów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1922-1928 w ramach projektu powstało 18 domów jednorodzinnych. Niemal wszystkie utrzymane są w stylu dworkowym.

Kolonia Profesorska przetrwała II wojnę światową. Dziś jest to wyjątkowe miejsce – niska zabudowa przeplatana jest zielenią, w rezultacie czego całość tworzy kameralny zespół, zgodnie z ideą osiedla samodzielnego. Mimo położenia Kolonii i częstych jej odwiedzin przez spacerowiczów jest to miejsce ciche i ustronne.

Ciekawostka: układ domów spowodował konieczność wydzielenia dodatkowej ulicy. Jest to jedna z najkrótszych ulic w Warszawie. Urokliwa uliczka nazwą (ul. Profesorska) nawiązuje do pomysłodawców tego niezwykłego i do dziś często podziwianego osiedla.

Przyczółek Grochowski na Pradze Południe

Ten kompleks budynków to jeden z bardziej rozpoznawalnych punktów stolicy. Przyczółek Grochowski, bo o nim mowa, wielu mieszkańcom znany jest pod nazwą „Pekin”. Oprócz zwyczajowej nazwy dla osiedla charakterystyczne jest też to, że obiekt z załamaniami ma łącznie 1,5 km długości. Łącznie to 23 bloki mieszkalne połączone galeriami.

Przyczółek Grochowski powstał w latach 1969-1974 według projektu opracowanego przez małżeństwo Hansenów. Rezultatem jest ponad 2300 mieszkań na powierzchni 11,2 ha. Aby osiedle spełniało założenia samodzielności, na jego obszarze wybudowano również przedszkole, żłobek, szkołę podstawową i przychodnię.

Ciekawostka: powstanie tego galeriowca było szeroko komentowane nie tylko w Polsce. Swojego czasu wzmianki o Przyczółku Grochowskim pojawiły się m.in. w pismach architektonicznych wydawanych choćby w Finlandii i Japonii.

Chcesz mieszkać w miejscu z historią? Sprawdź aktualne oferty mieszkań na sprzedaż w Warszawie i znajdź niepowtarzalne mieszkanie dla siebie i rodziny.