Obroty gotówką na wielką skalę

0
442

Skąd wzięły się właściwie banki? Jak to się stało, że dzisiaj światem rządzą instytucje finansowe, które co roku notują gigantyczne obroty i jeszcze większe zyski? Wszystko zaczęło się już dawno temu, chyba nawet w starożytności, gdzie pierwsi ludzie pożyczali sobie coś ale pod warunkiem, że odda się tego samego więcej. W średniowieczu bardzo tępiono lichwiarzy, ale byli oni ludźmi zamożnymi.

Pożyczki, których udzielali lichwiarze były oprocentowane wręcz niemożliwie wysoko, dlatego właśnie te praktyki nie były popierane przez ówczesne władze i królów. Pierwsze Banki pojawiły się już w osiemnastym wieku, ale ich rozwój nastąpił dopiero w dwudziestym wieku, kiedy światowy system finansowy ulegał przeobrażeniu i przybierał formę kapitalistyczną, która do dzisiaj jest praktykowana. Banki dzisiaj to światowe potęgi, konsorcja i grupy kapitałowe obecne na całym świecie. Chiński Bank, który za niedługo wejdzie do polski, ma kapitał większy od całego naszego kraju. Banki obracają gotówką na niewyobrażalną, gigantyczną wręcz skalę. Mało kto wie, skąd pierwsze banki zdobywały kapitał.

Zaczęło się właśnie od wspomnianej lichwy, czyli od pożyczania przez bogaczy biedniejszym, ale na bardzo wysoki odsetek. Tak konsekwentnie budowany przez wieki kapitał zaowocował podłożem na stworzenie banku. Dzisiaj oczywiście banki tworzy się zupełnie inaczej, ale oczywiście również i dziś trzeba dysponować ogromnym kapitałem umożliwiającym otworzenie własnego banku. Pieniądze musi najpierw zarobić w inny sposób, na przykład prowadząc inny dochodowy biznes.