Najlepsze konto dla firmy – na co zwracać uwagę przy wyborze?

0
688
najlepsze konto firmowe

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą co prawda nie ma obowiązku założenia oddzielnego konta dla swojej firmy i może dalej korzystać tylko z konta osobistego, ale nie zawsze jest to dobre wyjście. Posiadanie specjalnego konta firmowego pozwala oddzielić prywatne środki od firmowych i łatwiej katalogować ponoszone w związku z prowadzeniem działalności wydatki.

Tego typu konta oferuje większość polskich banków, więc trudno może być podjąć właściwą decyzję w zakresie tego, którą propozycję wybrać. Na co więc zwracać uwagę, rozważając założenie konta firmowego? Które aspekty są najważniejsze? Doradzamy!

Dokładnie zweryfikuj koszty

Z kontem bankowym może potencjalnie wiązać się więcej opłat niż wiele osób zdaje sobie sprawę. Można wśród nich wymienić chociażby opłatę za sam rachunek, za przelewy (krajowe i zagraniczne), wydanie karty płatniczej, jej posiadanie, wpłaty i wypłaty z bankomatu, przewalutowanie i nie tylko. To tylko najważniejsze z nich – może się ich pojawić jeszcze więcej. Dokładnych informacji odnośnie do kosztów związanych z kontem należy szukać w tabeli opłat na stronie wybranego banku.

Pojedyncza opłata może równać się kilku lub maksymalnie kilkunastu złotym, ale, kiedy dodamy je wszystkie, suma może być znacznie wyższa, jednak nie musi – część lub nawet całość tych opłat w zależności od danej oferty może być zerowa. Aczkolwiek wiążą się z tym niekiedy pewne wymagania, jak na przykład konieczność wykonania określonej ilości transakcji w miesiącu.

Jeśli chcesz znaleźć najtańsze i ogółem najlepsze konto firmowe, a nie masz czasu i chęci samodzielnie porównywać wszystkich parametrów kont w największych polskich bankach, koniecznie sprawdź rzetelny ranking przygotowany przez ekspertów. Oszczędzisz w ten sposób potencjalnie bardzo dużo czasu, a dodatkowo będziesz mieć pewność, że nie przepłacisz niepotrzebnie.

Zwróć uwagę na bonusy

Chociaż podstawowa funkcjonalność kont firmowych i osobistych pozostaje taka sama (wysyłanie i odbieranie przelewów, robienie zakupów internetowych, wpłacanie i wypłacanie gotówki), to te pierwsze charakteryzują się często dodatkowymi bonusami, które rozszerzają ich możliwości. Rzeczone bonusy mają za zadanie ułatwić życie przedsiębiorcom i skłonić ich do skorzystania z oferty danego banku.

Można wśród nich wymienić pomoc prawną oraz usługi księgowe zintegrowane z kontem. Są to rozwiązania korzystne przede wszystkim dla mniejszych lub początkujących firm, chociaż oczywiście nie tylko. Dostępnych opcji jest wiele, dlatego też warto dokładnie zapoznać się ze szczegółami każdej oferty, aby wiedzieć, czego możemy się po niej spodziewać.