Na własny rachunek

0
247
Na własny rachunek

Wielu z nas praca kojarzy się głównie ze stresem i ciągłym pędem. Dni zlewają się w jedną bezładną masę pełną papierów, nerwów i telefonów od szefa i współpracowników. To w pracy spędzamy większość czasu, a często po pracy nie możemy porządnie odpocząć i zrelaksować się, ponieważ już myślimy o następnym dniu. I następnym, i następnym…

Nie taki urząd straszny

Prowadzenie własnej działalności nie jest dla każdego, ale taka forma pracy ma wiele zalet. A najważniejszą z nich jest to, że człowiek staje się swoim własnym szefem. Praca dla siebie jest bardziej motywująca i sprawia wielką satysfakcję, każdy, nawet najdrobniejszy sukces, jest wielki, jeśli zawdzięcza się go własnej pracy. Choć założenie i prowadzenie własnej działalności obarczone jest wątpliwymi przyjemnościami jak wizyty w różnych urzędach, rozliczanie się i płacenie ZUS-u to dziś te wszystkie sprawy są znacznie ułatwione. XXI wiek to wiek cyfryzacji i na szczęście, dotyczy się to także wszelkich spraw urzędowych, które można dziś załatwić, siedząc w domu przed komputerem. Co można załatwić online?

  • Założenie własnej działalności
  • Wszelkie modyfikacje dotyczące działalności (zmiana nazwy, zmiana danych)
  • Zamknięcie własnej działalności
  • Korespondencja z ZUS i rezerwowanie wizyt w urzędzie
  • Prowadzić korespondencję z niektórymi urzędami, na takich samych zasadach jak prowadzenie tradycyjnej korespondencji

Kto wie, jakie jeszcze możliwości przyniesie przyszłość. Coraz częściej urzędy otwierają się na petentów on-line, co wielce ułatwia funkcjonowanie obu stronom.

Sam sobie szefem

Poza tym, że prowadzenie firmy coraz częściej polega na posługiwaniu się komputerem, własny biznes ma wiele innych aspektów. Bycie swoim własnym szefem daje wysokie poczucie satysfakcji (i odpada złość, gdy ktoś inny przypisuje sobie nie swoje zasługi!). Daje także poczucie niezależności, co przekłada się na niższy stres i większą radość z włożonej pracy. Realizacja wytyczonych celów nie budzi już niepokoju, a jedynie zadowolenie z efektów, jakie przynosi. Elastyczny czas pracy i lepsze zarobki sprawiają, że spędzanie czasu z rodziną stanie się prawdziwą przyjemnością, pozbawioną nerwów wyboru między bliskimi a szefem i współpracownikami. Dzięki większej świadomości wartości swojej pracy zdobywa się większą pewność siebie. Zatrudnienie pracowników i podział obowiązków, nie tylko odciąża, ale także zwalnia z wykonywania zadań, których nie lubi się robić.

Oczywiście założenie i prowadzenie własnej działalności nie zwalnia zupełnie ze stresu i nerwów. Ale satysfakcja i radość z efektów, jakie przynosi praca na własny rachunek, może okazać się niewspółmiernie większa od wszystkich przeszkód, jakie przedsiębiorca może napotkać na swojej drodze.