Lato, czyli najgorętszy okres w branży produkcyjnej

0
242
Lato, czyli najgorętszy okres w branży produkcyjnej

Pracodawcy funkcjonujący w obszarze przemysłu i produkcji właśnie teraz potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Z racji cyklicznego i sezonowego charakteru działalności przemysłowej i produkcyjnej właśnie teraz można zaobserwować prawdziwy wysyp ogłoszeń o pracy. Pilnie poszukiwani są zarówno kandydaci do wykonywania prostych zadań, jak i fachowcy o wysokich kwalifikacjach. Szczególnie dużo ofert pracy czeka na specjalistów z dziedziny produkcji motoryzacyjnej.

Produkcja i przemysł w wakacje nie idą na urlop – wręcz przeciwnie, często to właśnie w tym czasie wzrastają wskaźniki mocy produkcyjnej. Największe zapotrzebowanie, zdaniem analityków rynku pracy, będzie dotyczyło osób do wykonywania stosunkowo prostych prac związanych z kontrolą jakości i zadań przy linii produkcyjnej. Firma Exact System przewiduje, że około 80% ogłoszeń o pracy w produkcji będzie skierowane właśnie do tej grupy kandydatów – pozostałe 20% to oferty pracy związane z kadrą średniego i wyższego szczebla.

Szczególne ożywienie na portalach z ogłoszeniami o pracy będzie można obserwować w branży motoryzacyjnej. Jest to jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi polskiego przemysłu, oparty głównie na eksporcie i współpracy międzynarodowej. Według danych Exact System zapotrzebowanie na pracowników, głównie zajmujących się kontrolą jakości przy linii produkcyjnej będzie rosło, co przełoży się na coraz większą ilość ofert pracy w tej branży.

Ale zwiększony popyt na pracowników produkcji, jaki widać na portalach z ogłoszeniami o pracy (zobacz: szukam pracy) to także wynik intensywnego sezonu urlopowego. Branża przemysłu i produkcji nie jest wolna od tego problemu, co więcej stopniowo jest on przekuwany w receptę na problem z niedoborem pracowników. Według raportów grupy Manpower dotyczących tego zjawiska, zawody związane w dziedziną produkcji plasują się w 10 stanowisk najbardziej dotkniętych niedoborem talentów. Według tych samych badań w 2015 roku to wykwalifikowani pracownicy fizyczni sprawili największy problem przy kompletowaniu kadr. Odpowiednich kandydatów do pracy było mniej niż ogłoszeń o pracy w zawodzie inżyniera, technika, operatorów maszyn i produkcji czy niewykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Sezon letni jest więc doskonałym czasem do uzupełnienia kadr, z możliwością zatrudnienia takich osób na stałe, a oferty pracy tymczasowej mogą być przepustką do pracy na etacie. Duże szanse na przyszłość w branży produkcji i przemysłu mają studenci. Pracodawcy wskazują, że młodzi ludzie mają wiele zapału do pracy, opłaca się inwestować w ich rozwój, a okres wakacji oznacza, że są w dużej mierze dyspozycyjni.