Kaski ochronne – czy kolor ma znaczenie?

0
312
kaski ochronne

Żółty, czerwony, biały lub niebieski. To tylko kilka kolorów, które możemy zauważyć na głowach pracowników budowlanych. Czy kolor kasku ma znaczenie? W teorii nie, ale w praktyce pozwalają one na uporządkowanie systemu pracy. Dzięki odpowiedniej barwie kasku już z daleka możemy określić, gdzie znajduje się interesująca nas osoba. Zobacz czy kolor kasku ma znaczenie. Które kolory co oznacza?

Kaski ochronne – kolor a zawód 

Kolor kasków ochronnych początkowo nie odgrywał większej roli. Do dziś nie ma odgórnej regulacji, która określałaby, jaki kolor kasku odpowiada danej funkcji na placu budowy. Jednak w praktyce okazało się, że odpowiednie kolory na odpowiednich głowach znacznie porządkują miejsce pracy. Dlatego też zaczęto się tego trzymać. Co oznacza dany kolor? 

Najczęściej przewijającym się kolorem na placu budowy jest żółty. Żółte kaski ochronne znajdziemy na głowach pracowników fizycznych. To ich jest najwięcej, dlatego też kolor żółty dominuje nad resztą barw. Kaski koloru pomarańczowego przypisujemy geodetom. Geodeta zajmuje się wykonywaniem pomiarów i jego rola na placu budowy jest nieoceniona. Kask biały mieści się na głowie kierownika budowy. Jeżeli szukamy osoby decyzyjnej, to musimy rozglądać się za białym kaskiem. Dla praktykantów oraz gości przeznaczony jest kask czerwony. Natomiast kask niebieski noszą elektrycy, osoby obsługujące maszyny budowlane lub pracujące na wysokościach. 

Dzięki różnym kolorom kasków plac budowy ma uporządkowaną strukturę, Z łatwością możemy, już z daleka, określić z kim mamy do czynienia. Kod kolorystyczny jest uniwersalny i mimo że nie ma ogólnego zapisu, to obowiązuje na większości placach budowy. 

Jak wybrać kask ochronny?

Jednak kolor kasku ochronnego ma drugorzędne znaczenie. Dużo ważniejszy jest materiał, z którego kask jest zrobiony. Kask ochronny powinien być wytworzony z tworzywa, które absorbuje energię uderzenia. Tym sposobem chroni głowę przed poważnymi urazami. Pamiętaj, że kaski ochronne przede wszystkim powinny być bezpieczne i wygodne. Dopasowany do użytkownika kask zwiększa komfort pracy. Jeżeli kask będzie niewygodny, to duże szanse, że pracownik rzuci go w kąt, skąd nie będzie spełniał swojej funkcji. Jeżeli chcemy zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i pracowników, to musimy wybrać odpowiednie kaski. 

Podsumowując, kask ochronny powinien być wytrzymały i wygodny w użytkowaniu. Tylko na takie warto zwracać uwagę. Cena oraz kolor znajdują się na drugim miejscu.