Giełda amerykańska

0
360

Dzięki globalizacji oraz nowoczesnym rozwiązaniom cyfrowym inwestor otrzymuje możliwość inwestowania w papiery wartościowe właściwie z całego świata. Jednym z rynków, na których można rozpocząć działalność, jest giełda amerykańska

Giełda amerykańska. Co warto wiedzieć o jednym z największych rynków finansowych świata?

NYSE (New York Stock Exchange) to kluczowy element globalnego systemu finansowego w XXI wieku. Nie powinno to nikogo dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że amerykańska gospodarka to najsilniejsza (lub – zdaniem niektórych – druga najsilniejsza gospodarka) świata. Na amerykańskiej giełdzie działają takie globalne marki jak na przykład Apple, Microsoft, Tesla czy Netflix – oferowane przez nich towary oraz usługi są znane na całym świecie.

NYSE – indeksy giełdowe

New York Stock Exchange to giełda finansowa, na której notowanych jest ponad dwa tysiące spółek. Ta amerykańska giełda skupia ponadto około czterystu krajowych przedsiębiorstw. Dzięki aplikacjom online do inwestowania możesz szybko sprawdzić, jakie podmioty wchodzą w jej skład. Oprócz akcji spółek giełda NYSE pozwala również na inwestycje w takie instrumenty finansowe jak np. ETF-y czy obligacje korporacyjne.

Akcje spółek amerykańskich są grupowane w indeksy skupiające spółki o zbliżonej wielkości (kapitalizacji) lub działające w podobnych sektorach gospodarki. Co to za indeksy? Przedstawiamy je poniżej – jeśli masz przynajmniej podstawową wiedzę na temat współczesnego rynku finansowego, z pewnością spotkałeś się już z tymi określeniami np. podczas czytania prasy lub przeglądania internetowych portali ekonomicznych:

  • S&P 500,
  • NASDAQ 100,
  • Dow Jones.

S&P 500

S&P 500 to indeks, który obejmuje – jaka sama nazwa wskazuje – 500 największych spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Eksperci zgodnie twierdzą, że S&P 500 to swego rodzaju barometr całej gospodarki USA, a ponieważ Stany Zjednoczone są jednym z najsilniejszych państw świta – nie będzie przesadą stwierdzenie, że S&P 500 pokazuje, w jakiej kondycji znajdują się globalne rynki.

W indeksie S&P 500 znajdują się między innymi takie duże spółki jak na przykład:

  • Apple Inc.,
  • Microsoft Corporation,
  • Exxon Mobil Corporation,
  • Google Inc.,
  • General Electric Company.

Jak zatem widzisz, w indeksie S&P 500 znajdują się akcje globalnych liderów – marki, które wymieniliśmy, to podmioty znane właściwie na całym świecie.

Nasdaq 100

Indeks Nasdaq 100 to jeszcze bardziej „elitarne” grono. Obejmuje on 100 spółek o największej kapitalizacji giełdowej. Co ważne, w indeksie Nasdaq 100 nie ujmuje się podmiotów, które w ramach swojej działalności skupiają się na sektorze finansowym. Indeks ten obejmuje przede wszystkim firmy przemysłowe, technologiczne itp. Tesla Motors (samochody elektryczne), Acitivision Blizzard (gry komputerowe), Apple (iPhone’y, MacBooki), Amazon (handel elektroniczny e-commerce) czy Netflix (dostęp do filmów i seriali z całego świata, własne produkcje) to tylko niektóre z nich.

Dow Jones

Dow Jones to indeks giełdowy, który skupia 30 spółek o kluczowym znaczeniu dla amerykańskiego oraz światowego rynku przemysłowego. Warto pamiętać, że niekoniecznie jest to przemysł tradycyjny (ciężki) – do tej grupy zalicza się również np. spółki technologiczne. Akcje jakich podmiotów można znaleźć w Dow Jones? Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, mamy dla Ciebie odpowiedź: są to np. Exxon Mobil, McDonald’s, Wal-Mart, Pfizer, Johnson & Johnson czy General Electric