Dieta bez glutenu

0
862

Mnóstwo osób nie toleruje glutenu, co obliguje ich do trzymania się diety bezglutenowej. Jednakże nie każdy ma pojęcie, które artykuły nie zawierają glutenu i jakie mogą śmiało jeść.

Dieta bez glutenu winna być zasobna w kukurydzę, ryż, ziemniaki, soję, proso, grykę, soczewicę, fasolę, orzechy, owoce, warzywa i mięso. Będąc na takiej diecie nie możemy spożywać orkiszu, żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa jak i towarów, które mają te zboża.
Warto jednakże zaznaczyć, iż dieta tego typu nie bywa prosta w stosowaniu. Musimy wyeliminować z diety nie tylko produkty, które pozostały w.w., ale także zważać na towary, jakie mogą mieścić nawet szczątkowe ilości glutenu. Dieta bezglutenowa skierowana będzie głównie dla ludzi, którzy mają uczulenie na gluten bądź chorują na celiakię.

Są to dwa odmienne problemy, które zawierają się w definicji nietolerancji żywnościowej i nie da się ich ze sobą pomylić. W sklepach z żywnością bezglutenową znajduje się mnóstwo produktów, jakie mimo, że noszą nazwę bezglutenowych bywają zanieczyszczone. Stąd chcąc kupić żywność bezglutenową kupmy artykuły tego rodzaju jak: mąka bez glutenu, na której torebce jest obecny licencjonowany znaczek przekreślonego kłosa. Artykuły z tym symbolem będą otoczone ścisłą kuratelą stowarzyszeń chorych na celiakię.

Sklep bezglutenowy, który proponuje artykuły żywnościowe dla osób, które cierpią na alergię pokarmową albo celiakię objęte będą także analogicznym dozorem, w związku z tym bez nerwów zdołamy sporządzać tam sprawunki, bez obawy o nasz organizm.

Na samym końcu pragnęlibyśmy wciąż zaakcentować, że dieta bezglutenowa nie bywa dietą na schudnięcie. Kaloryczność produktów nie posiadających glutenu jest bardzo podobna do normalnych produktów. Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy czym jest dieta bez glutenu, oraz również co wolno spożywać, a czego nie wolno.