Czym zastąpić plastikowe kubki jednorazowego użytku? Ekologiczne alternatywy

0
378
kubki papierowe

Jednorazowe naczynia a w szczególności te wykonane z plastiku nie mają zbyt wiele wspólnego z ekologią. Niestety zaśmiecają one nasze środowisko przez bardzo długi czas – wiele przedmiotów wykonanych z plastiku rozkłada się nawet kilkaset lat. Największym problemem często okazują się plastikowe kubki, które można spotkać praktycznie na każdym kroku – w biurze, w kawiarni, na imprezach plenerowych. Czym można je zastąpić, aby zadbać o środowisko? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Papierowe naczynia

Niektóre sytuacje wymagają użycia jednorazowych kubków, talerzy czy też sztućców. Takie rozwiązanie sprawdzi się, chociażby na imprezach plenerowych, gdzie używanie zwykłych naczyń byłoby dość problematyczne. Jednorazową zastawę można także użyć na targach, koncertach, dużych spotkaniach firmowych na świeżym powietrzu. Jednorazowe kubki i talerzyki można po prostu wyrzucić po użyciu i problem mycia oraz potłuczonej zastawy nie będzie nas dotyczył.

Jeśli sytuacja wymaga użycia jednorazowych kubków, staraj się wybierać te ekologiczne, które są wykonane np. z papieru. Kubki papierowe są dobrą alternatywą dla plastikowych i nie trzeba się martwić o to, że będą się one rozkładać przez setki lat. Na kubkach papierowych można umieścić dowolną grafikę np. logo firmy, jeśli spotkanie ma charakter firmowy lub promocyjny. Papierowe kubki są dostępne w dobrej cenie, szczególnie gdy chcemy zamówić sporą ilość.

Kubki z kukurydzy lub otrąb

Kubki z mączki kukurydzianej lub takie, które są wykonane z otrąb, nie powinny już nikogo dziwić. To kolejna propozycja na to, czym zastąpić plastikowe naczynia podczas różnych uroczystości i spotkań. Naczynia wykonane z takich materiałów rozkładają się błyskawicznie, dlatego można śmiało powiedzieć, że nie stanowią zagrożenia dla naszej planety. Plastyczną masę wykonaną z wody i otrąb lub mączki kukurydzianej można formować w różne kształty – talerza, kubka czy nawet widelca i łyżki. Taką nietypową „zastawę” można kupić w wielu miejscach, począwszy od internetu, kończąc na ogólnodostępnych sklepach stacjonarnych.

Podsumowanie

Jednorazowe, plastikowe kubki bardzo łatwo jest zastąpić czymś bardziej ekologicznym. Na ten moment rezygnuje się z jednorazowych sztućców, talerzy i kubeczków wykonanych z plastiku. O wiele lepiej jest wybrać papierowe odpowiedniki lub te wykonane z nietypowych materiałów takich, jak chociażby mączka kukurydziana. Jeśli organizujesz spotkanie, duży event, imprezę plenerową, na której nie ma możliwości użycia naczyń wielorazowego użytku, to sięgaj po przedmioty, które są przyjazne dla środowiska.