Wielu fanów klasycznych zręcznościowych gier akcji, z ery przed serią Assassin’s Creed, z niecierpliwością czeka na remake gry Książę Persji: Piaski Czasu. Taka wiadomość wywołała w branży niemały ruch, gdyż od ostatniej większej odsłony minęło już 11 lat. Swoją drogą szkoda, że Ubisoft nie kontynuował koegzystencji obu konkurencyjnych produkcji, a postawił na bardziej medialną z nich. Jak wyglądały losy Księcia i czy ma szansę powrócić na growy tron?
Prince of Persia (1989)
Jordan Mechner stworzył przełomowy produkt w swoich czasach. Nie tylko forma rozgrywki z wyśrubowanym poziomem trudności (godzina czasu rzeczywistego na ukończenie trzynastu poziomów), ale również technika animacji wprowadziły nieco świeżości. Tak wielki sukces pozwolił przeportować produkcję z komputera Apple II na Amigę, Atari ST, PC oraz najpopularniejsze w tamtym czasie konsole, na czele z Super Nintendo, czy Segą Genesis. Fabuła ratowania uwięzionej księżniczki stała się motywem przewodnim kolejnych, lepiej dzisiaj znanych części serii, produkowanych już w kolejnym stuleciu. Tak solidna podbudowa nie mogła się zmarnować.
Książę Persji: Piaski Czasu (2003)
Pomijając w tej historii mniej znaczące epizody, które stanowiły w większości wariacje na temat pierwowzoru, pojawia się produkcja równie rewolucyjna, jak ta wcześniej wymieniona. To pierwszy epizod trylogii 3D, która na stałe stała się klasyką gatunku. Poza świetną na ówczesne warunki grafiką, doskonałym systemem walki bronią białą, zastosowaniem sztucznej inteligencji w postaci towarzyszki głównego bohatera, najbardziej kojarzona będzie zapewne z systemem cofania czasu. Poza punktami kontrolnymi, gra pozwalała zaznać podobnego wrażenia jak przy użytkowaniu emulatorów, tj. powtórzyć błędnie wykonaną akcję. Zapewne jako powszechnie uznana za szczytowe osiągnięcie serii, to Piaski Czasu będą odświeżone.
Kolejne części
Dusza wojownika i Dwa trony zostaną ujęte razem, gdyż niewiele można o nich powiedzieć. Dla gracza obeznanego z pierwszą częścią będą tylko rozszerzeniem historii, nie wyróżniały się żadnymi innowacjami. Prince of Persia to pierwsza część wydana na konsole nowej w tamtym czasie, generacji konsol. Książę zagościł na Xboksach 360, PS3 i Wii. Wyróżniała się odrębną ścieżką fabularną oraz świetnie prezentującym się cell-shadingiem. Mimo przychylnego odbioru, nie dała nowego oddechu serii. Zapomniane Piaski stanowiły raczej krok wstecz i był to pierwszy, a zarazem ostatni sygnał, że produkcje z Księciem w roli głównej będą powoli wygaszane.
Remake na zdjęciach prezentuje się wyjątkowo dobrze. Być może wysokie wyniki sprzedaży i przychylne opinie, skłonią Ubisoft do wskrzeszenia po raz kolejny, tej zasłużonej dla branży marki.