Co warto zrobić przed rozmową kwalifikacyjną?

0
287
Co warto zrobić przed rozmową kwalifikacyjną?

Jedna z podstawowych zasad dobrego przygotowania się do rekrutacji mówi o tym, że jeszcze przed rozpoczęciem pisania dokumentów aplikacyjnych powinniśmy zebrać wszechstronne informacje o firmach. Chodzi tutaj zarówno o poznanie oficjalnych dokumentów firmowych (publikowanych na przykład na stronie internetowej), jak i dotarcie w jakimkolwiek zakresie do byłych lub aktualnych pracowników danej firmy.

Opinie o firmach i ocena firmy dokonywana przez jej pracowników powinny być dla nas szczególnie cenne, gdyż dadzą nam najpełniejszy obraz zakresu obowiązków, z jakim możemy mieć do czynienia na danym stanowisku, a także uzmysłowią nam jakie kwalifikacje są pożądane i wymagane od kandydatów. Mówi się dzisiaj często, że informacja to potęga i na pewno twierdzenie to potwierdza się jeśli chodzi o informacje o firmach. Informacje o firmach uzyskiwane z pierwszej ręki zapewniają nam po prostu przewagę na zatłoczonym rynku pracy.

Dzięki nim możemy określić swoją potencjalną ścieżkę kariery w danej firmie, wiemy czego się spodziewać i czego nasi przyszli pracodawcy będą od nas wymagać. Możemy więc zgodnie z naszą wiedzą przedstawić przyszłemu pracodawcy nasze wady i zalety. Nie chodzi oczywiście o to, żeby koloryzować czy kłamać, ale o to, żeby wiedzieć, które informacje dotyczące przebiegu naszej kariery zawodowej lub naszych umiejętności są dla pracodawcy najważniejsze i na które należy wobec tego położyć szczególny akcent (z korzyścią dla obu stron). Z

tego punktu widzenia ważne jest także, żeby przekazywać swoje opinie o firmach innym ludziom (na przykład studentom w ramach współpracy z Biurem Karier). Nasze opinie o firmach, szczególnie te negatywne, i dokonana przez nas ocena firmy konkretnego rodzaju może innym po prostu pomóc. To prawda, że człowiek powinien uczyć się na własnych błędach, ale czasami warto jest uczyć się także na cudzych błędach i wyciągać z nich wnioski. Nasza rzetelna ocena firmy pomoże ustrzec innych przed popełnieniem błędu podobnego do naszego, a nam podniesie samoocenę, gdyż będziemy mieć świadomość, że zrobiliśmy dobry uczynek.