Brak równowagi między pracą o życiem rodzinnym

0
356
Brak równowagi między pracą o życiem rodzinnym

W obecnych czasach wiele osób ma problem z zachowaniem równowagi pomiędzy pracą i resztą życia. Zwykle stoi za tym pracoholizm, perfekcjonizm, wysokie ambicje albo wręcz przeciwnie, mogą to być stany lękowe czy inne deficyty psychiczne. Zawsze wtedy gdy sami widzimy lub otoczenie sygnalizuje nam, że pracujemy za dużo powinniśmy zastanowić się, co z tym zrobić?

Co oznacza brak równowagi między pracą a resztą życia?

Osoby zbyt skupione na pracy bardzo często w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem. Zwykle dowiadują się o tym od swoich partnerów podczas kłótni. Gdy problem dotyczy singla próbują mu uzmysłowić to zwykle rodzice i prawie zawsze jest to ignorowane. Osoba, która pracuje za dużo przede wszystkim spędza w swoim miejscu pracy bardzo dużo czasu. Zostaje po godzinach a nawet pojawia się w biurze w weekendy. Kolejny symptom to zabieranie papierów do domu i próba kończenia zadań. Warto zauważyć, że te osoby bardzo często o pracy mówią i prawie cały czas o niej myślą.

Kogo dotyczy brak równowagi?

Problem braku równowagi między pracą a resztą życia dotyczy przede wszystkim osób młodych i ambitnych. Są one przekonane, że właśnie teraz muszą dawać z siebie 100% i piąć się po szczeblach kariery. Podejmowanie zawodowych wyzwań jest dla nich swego rodzaju adrenaliną. Na drugim biegunie znajdują się osoby, które pracują za dużo z powodów lękowych. Bardzo boją się o swoją przyszłość, ciągle uważają, że mają nie dość pieniędzy a każda przerwa w pracy wywołuje u nich poczucie winy. Ten strach sprawia, że pracują dużo i wytrwale jednak często zupełnie nieefektywnie.

Jak znaleźć punkt równowagi?

Wiele osób zastanawia się, jak odzyskać równowagę? Przede wszystkim trzeba się zatrzymać choć na chwilę i przemyśleć, co jest dla nas ważne. Być może przez zatopienie się w pracy ktoś straci partnera albo kontakt z dziećmi. Można też przypłacić to zdrowiem, zapaść na depresję. Warto więc przemyśleć, czy to wszystko jest tego warte. Pamiętajmy, że u zdrowego człowieka mogą występować jedynie przejściowe i krótkie okresy długiej pracy. Poza tym trzeba się trzymać zasady, że nie pracujemy więcej jak 8 godzin, robimy przerwy, odpoczywamy w weekendy i co najmniej raz w roku wyjeżdżamy na wakacje. Praca ma być dla nas środkiem do osiągania innych celów a nie celem samym w sobie. W życiu mamy do spełnienia bardzo dużo innych ról. Jesteśmy partnerami, rodzicami, dziećmi, przyjaciółmi. Możemy uprawiać sport, podróżować, rozwijać pasje, udzielać się w organizacjach społecznych. Warto zakosztować tych wszystkich przyjemności, bo życie nie jest jednowymiarowe i nie kończy się jedynie na pracy.