Przeprowadzono wiele badań na temat feromonów i wiele wniosków z nich wyciągnięto. Jednym z nich jest to, że kobiety częściej zwracają uwagę na mężczyzn, którzy wydzielają lub używają feromonów takich jak androstenol oraz androsteron. Poza tym jednym z głównych skutków działania feromonu na kobietę jest zwiększenie jej popędu seksualnego.Natomiast androstadienon wpływa na nastrój oraz ma właściwości uspokajające. Ponadto udowodniono, że feromony mają wpływ na wytwarzanie hormonów w mózgu. W przypadku kobiet chodzi o hormony płciowe oraz estrogen.
Przeprowadzono także badania na temat oddziaływania feromonów na cykl miesiączkowy kobiety. Stwierdzono, że feromony mają większe działanie na kobiety, które są w trakcie okresu płodnego. Poza tym mężczyźni mogą wyczuć, w jakim okresie kobieta jest płodna.
Feromony odgrywają znaczącą rolę w relacjach matka-dziecko. Według badań około 90 % kobiet potrafi wyczuć swoje dziecko po zapachu.
Ilość wydzielanych feromonów przez organizm ludzki zależna jest od płci oraz wieku. Wiek ma także znaczenie w przypadku wpływu feromonów na osobę. Młodsze osoby są bardziej podatne na działanie feromonów. Najbardziej wrażliwe są osoby w fazie dojrzewania. Człowiek odbiera feromony w sposób niezależny od siebie. Nie jest świadomy ich działania. Poza tym według badań za odbiór feromonów odpowiedzialny jest nabłonek węchowy. Wcześniej uważano, że odpowiedzialny jest za to organ VNO.